20 Temmuz 2015 Pazartesi

Yaz'ı

Tüm bunları hic kimselerin görmeyeceği dolayısıyla okuyamayacağı bir yere yazabilirdim. Sanki kelimeler bizlere mı ait? Ne hakla saklayabilir ne hakla kendimize yontabiliriz. Ondan da degil aslında salt bir anlaşılma istegi benimkisi. Bilemediğim herseye karşılık bir anlaşılma... Bir çentik olarak kabul görme..

Deniz kenarında oturuyorum yaklaşık bes saattir. Denizin tuzlu kokusunu burnuma taşıyan rüzgar, rüzgarın kulağıma yerleştirdiği uğultu,  kuşların fonetik olarak kağıda aktarmanın mümkün olmayan sesleri eşliğinde, daha da otururum. Cunku mükemmel. Cunku aslında olduğumuzu unuttuğumuz seyler burada gozumuzun önünde..

Tas toprak ve suyla aynıyız, havayla...Neredeyse aynıyız.. Toprakta kökler derinlere gitmeye, sular kayaları tatlı tatlı okşayıp tuzlu tuzlu yayılmaya, karalar köklere ve sulara yer açmaya, rüzgar hepsine kol kanat germeye her an devam ediyor. Biz olmasak dunya cok ahenkli. Kendi icinde tutarlı ve kabullenmiş. Kayanin sudan katilasmasini, suyun ağaçtan akip gitmesini istemesini ne duyduk ne gördük. Bu görevi üstlenen (cunku kimse bize boyle bir gorev vermedi) insanlar olduk. Deniz'i doldurup kayayi aşağıladık, Ağaçları kökünden ayırdık kök salacak yerler, evler edinmek icin. Yarattığımız bu tabloyu beğenmedik bari dedik biz guzel çıkalım önünde. Guzel giyinelim. Oysa hangi kıyafetin rengi Güneş'in kolunuza değmesinden daha cok yakışır bize? 

Aklımızı ve varligimizi, kendi hur irademizle hafife almanin adı "sistem" oldu. Kendimize sitem edemeyecegimiz icin sisteme sitem etmeyi icat etmedik mı? Ben yanlış anlamış da olabilirim bizi..

Herseye kulaklarını tıkasa ve sadece dunyayı dinlese insan. Yani tum dunyayı diyorum. Suları, topraklari, kökleri, rüzgarı, bulutları, fyordlari, gunesi, kanatlari, yapraklari, sessizligi ve insan eliyle yapılmamış tum sesleri (ve aklınıza daha ne geliyorsa iste) kendilerini karsiliksiz sunan bu nimetlerden utanacak biliyorum. Ve insan olarak kendi ozunde de bu nimetlerin bulunduğunun  farkına varsa aydınlanacak. Kendine zulmetmeyi seven insan azdır ve hastadır cunku. O zaman talanına son verecek, hastalığından kurtulacak.

"Hic kavga etmez gülle yaprak / hic kiyar mı/ Ağaca toprak?/ bu kimin oyunu? / ilk kim bozdu sonsuz uyumu?/"


Güneş ve deniz son cilvelerini yapıyorlar birbirlerine. Yaz askı onlarınki... Gittikçe kısalacak süreleri, deniz bekleyecek güneşin dönüşünü koşulsuz ve belki çaresizce... Bir kac şaşkın bulutun oyununa gelecekler.Arada bir "buradayım" yazacak gunes denizin üzerine.

Biz de izleyeceğiz... Bizden sonrakiler de...

Tanık olamayacak ve bugun hayatinı kaybeden genc bedenlere sevgiyle...
fsa
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder